top of page

UMĚLCI

Výhradní zastoupení S.V.A.B. promotion

Patricia JANEČKOVÁ

Patricia-0279üb.jpg

Patricia JANEČKOVÁ

 

Sopranistka Patricia Janečková (*1998) je Slovenka žijící od malička v Ostravě, 

kde studuje operní zpěv pod vedením sopranistky Evy Dřízgové-Jirušové – nejprve 

na Janáčkově konzervatoři, v současné době na katedře sólového zpěvu Ostravské univerzity. 

 

V roce 2014 se jako šestnáctiletá stala absolutní vítězkou celosvětové pěvecké soutěže Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě. Získala tak stipendium na pěveckých kurzech v italském Arezzu 2015, pořádaných Evropskou hudební akademií, 

kde pracovala pod vedením barytonisty La Scaly Renato Brusona. 

V roce 2016 získala tři ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka 

v Karlových Varech.

   

Patricia je na současné hudební scéně výjimečným zjevem. Odborná veřejnost vyzdvihuje především její hudební vyzrálost, intonační čistotu a kultivovanost hlasu. 

První kontakty s operním jevištěm absolvovala už v devíti letech jako členka Operního studia Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. Jako desetiletá zvítězila v konkurzu ostravské Janáčkovy filharmonie a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. 

V roce 2010 se coby dvanáctiletá stala absolutní vítězkou česko-slovenské televizní soutěže Talentmania. Poprvé samostatně koncertovala v roce 2011 v Bratislavě s orchestrem Viva musica! pod taktovkou Oskara Rózsy (videozáznam koncertu vyšel téhož roku na jejím prvním CD/DVD albu). 

 

Patricia má za sebou řadu vystoupení na galakoncertech a festivalech doma i v zahraničí (Starry Night, Junge Talente der Klassik (Rakousko), Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského – Jaroměřice nad Rokytnou, Terras Sem Sombra (Portugalsko), Les musicales 

de Louvergny (Francie), Smetanova Litomyšl, Talentinum, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Janáčkův máj, Lednicko-Valtický hudební festival, Concentus Moraviae; 

spolupracuje s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry. 

Zpívala mj. s Petrem Dvorským, Adamem Plachetkou (s nímž nahrála v roce 2011 duet 

Pa pa pa na své debutové CD/DVD), Štefanem Kocánem, Romanem Janálem nebo 

Evou Dřízgovou-Jirušovou. 

V roce 2015 debutovala na dvou slovenských operních scénách (Státní divadlo Košice – Figarova svatba/Barbarina, Slovenské národní divadlo – Kouzelná flétna/Pamina). 

Jako sólistka účinkuje s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry, jako např. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, s Janáčkovým komorním orchestrem či s komorním souborem Camerata Janáček. 

Dlouhodobá spolupráce ji pojí rovněž s Národním divadlem moravskoslezským – jako sólistka se tam představila v Brittenově dětské opeře Kominíček, v hudebně dramatické inscenaci Kytice a nejnověji v muzikálu Romeo a Julie a v roli Esmeraldy v Prodané nevěstě.

Od roku 2017 vystupuje např. se souborem Collegium Marianum (barokní opera Acis a Galatea G. F. Händela) a pražským symfonickým orchestrem FOK. Novou spolupráci navázala s komorním ansámblem Barocco sempre giovane.

Na přelomu let 2018 a 2019 absolvovala Patricia dva novoroční galakoncerty v Poznani 

s Poznaňskou filharmonií.

Mezi nejvýznamnější akce, kterých se Patricia  zúčastnila v roce 2019 patří mezinárodně uznávaný festival v Berlíně Feuerblumen & Klassik Open Air. Z domácích vystoupení nesmíme opomenout dva koncerty s Martinem Chodůrem, či vystoupení v rámci festivalu České doteky hudby.

 

Kromě klasického operního repertoáru, barokní a duchovní hudby, se věnuje rovněž interpretaci filmové hudby (Ennio. Morricone, Luboš Fišer) a muzikálové klasiky.

 

 

 

 

Patricia Janečková

 

Website:

 

Facebook-official:     

https://www.facebook.com/patriciajaneckova

YouTube-official: 

https://www.youtube.com/channel/UCHuahlpHknSRKoF3sjefcgQ

Twitter:         

https://twitter.com/PJaneckova

bottom of page