top of page

Paolo GATTO -

DIRIGENT

img045.jpg

Narozen v italském Bergamu, po studiích hry na klavír a kompozice získal velkou praxi jako Maestro Sostituto a asistent dirigenta v nejvýznamnějších operních domech Itálie (Arena di Verona, Donizetti Festival Bergamo, Arena di Cagliari), kde spolupracoval s nejlepšími pěvci a dirigenty (Domingo, Carreras, Kraus, Dimitrova, Kabaivanska, Scotto, Cappuccilli, Nucci, Santi, Oren, Maag, Abbado,...).

Dále pak absolvoval sérii mezinárodních dirigentských masterclass: Varna (Bulharsko), Opera Giocosa di Trieste (Italie), Wiener Musikseminar (Rakousko), Hilversum (Holandsko).

Po dalších studiích dirigování na Vídeňské hudební akademii u Karla Oesterreichera začal vlastní profesionální dráhu dirigenta. Zpočátku to byla spolupráce především s itálskými orchestry (Pomeriggi Musicali di Milano, Ente Autonomo Arena di Verona, Archi italiani, Orchestra Stabile di Bergamo...), později hostoval v mnoha zemích Evropy (Rakousko, Německo, Holandsko, Francie, Portugalsko, Rusko, Polsko, Slovensko, Bulharsko...)

V letech 1993-1998 byl šéfdirigentem opery divadla C. Coccia v Novaře a šéfdirigentem stejnojmenného orchestru, se kterým nastudoval celou řadu titulů operního a symfonického repertoáru. Mezi velké ůspěchy zajisté patří provedení Verdiho Requiem a Beethovenovy 9.simfonie ve slavné „Sala Verdi“ v Miláně.

Od roku 1993 se jeho aktivity rozšířily také o spolupráci s českými orchestry a především českými operními domy: Národní divadlo Praha (La traviata, La Bohème, Tosca), Státní Opera Praha (Nabucco, Rigoletto), Janáčkova opera v Brně (Il Trovatore, Lucia di Lammermoor, L’elisir d’amore, Don Carlo), Národní divadlo Ostrava (nastudoval 22 titulů, mimo jiné např. Pellèas et Mèlisande, Don Carlos, Aida, Carmen, Turandot, Traviata, Rusalka, Don Giovanni, ...), spolupracoval s významnými festivaly v České republice, jako je například Svatováclavský hudební festival, festival Janáčkovy Hukvaldy, Mezinárodní hudební festival Petera Dvorského v Jaroměřicích, Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj a s významnými institucemi, jako například Janáčkova filharmonie Ostrava, Brněnská Státní Filharmonie, Czech Virtuosi, Moravská Filharmonie Olomouc, Komorní Filharmonie České Budějovice, Severočeská Filharmonie Teplice, Pražský Komorní Orchestr, Státní komorní orchestr Žilina nebo Statní Filharmonie Košice.

Byl zakladatelem mezinárodního komorního festivalu „Notes d’Argonne“ a již 21 let uměleckým ředitelem mezinárodního hudebního festivalu „Les Rencontres de Louvergny“ ( od 2014 “Les Musicales de Louvergny”) ve Francii.

V roce 2010 a 2011 působil jako šéfdirigent a později jako umělecký ředitel ve Státním

divadle v Košicích (Madama Butterfly, Adriana Lecouvreur, Le Nozze di Figaro, La traviata, Carmen, Il barbiere di Siviglia, L`heure espagnole, Il segreto di Susanna).

Spolupracoval s ND Bratislava (Madama Butterfly, La Bohème, Turandot, La Traviata).

Propagoval českou hudbu a české interprety v zahraničí, např. s Czech Virtuosi (Notes d Árgonne–2004,2005,Clermont-Ferrand2006),Ostravskáopera(Novara-Rigoletto 2005).

Spolupracoval s rádiem a televizí v Itálii, Francii, Bulharsku a České republice.

S orchestrem Carlo Coccia natočil v Itálii řadu CD, další pak v Rusku i České Republice.

Je hlubokým znalcem zpěvu a pěvecké techniky, od roku 2015 spolupracuje s Fakultou Umění Ostravské Univerzity jako dirigent a pedagog, zaměřující se především na interpretaci vokálních děl.

Plynně hovoří anglicky, italsky, francouzsky a dobře se domluví i v němčině, češtině, a španelštině.

La Bohéme atto III - https://www.youtube.com/watch?v=B2wYbaISlzQ
La Bohéme atti IV - https://www.youtube.com/watch?v=nX-ustiWZS8
Manon Lescaut - Intermezzo https://www.youtube.com/watch?v=WOAOd1LNUZs elmimo59: http://www.youtube.com/user/elmimo59/videos
Les Rencontres de Louvergny: www.youtube.com/user/louvergnyedition

bottom of page