top of page

Jiří HABART -

DIRIGENT

DSC07596%20(kopie)_edited.jpg

Frýdecko-místecký rodák Jiří Habart (1992) patří k nejmladší generaci našich dirigentů. Od sezóny 2019/2020 se stal dirigentem v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde doposud dirigoval balet Ludwiga Minkuse Don Quijote, v tomtéž divadle nastudoval v březnu 2019 novou premiéru baletu Arturse Maskatse Nebezpečné známosti. V Národním divadle Brno asistoval na hudebním nastudování opery Antonína Dvořáka Čert a Káča.


Svou hudební dráhu zahájil ve dvanácti letech hrou na housle. Je absolventem ZUŠ Litomyšl a Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži (z třídy Karla Janečka).

V současné době studuje dirigování orchestru pod vedením Jakuba Kleckera, Tomáše Hanuse a sbormistrovství u prof. Blanky Juhaňákové na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Je rovněž držitelem stipendia Bayreuther Festspiele 2014. Absolvoval dirigentské kurzy pod vedením Tomáše Netopila, Kirka Trevora a Zsolta Nagye a Marka Stringera.

Jiří Habart se rovněž věnoval hře na barokní housle u renomované virtuózky Lenky Torgersen, koncertní mistryně souboru Collegium Marianum.

Pravidelně spolupracuje především s Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Plzeňskou filharmonií, Jihočeskou filharmonií a Jindřichohradeckým symfonickým orchestrem. Vystoupil také na koncertním cyklu HAMU „Ti nejlepší“ v Sále Martinů v Praze 2016.

S Komorní operou HF JAMU v Brně v Divadle na Orlí nastudoval opery Impresário v koncích Domenica Cimarosy, Orfeus a Eurydika Christopha Willibalda Glucka a jako asistent dirigenta Kouzelnou flétnu W. A. Mozarta. Pro nově vzniklé brněnské Divadlo „2-15“ dirigoval světovou premiéru komické opery Trautzl skladatele Jana Zástěry. 

V rámci mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018 se představil společně s  Komorní operou HF JAMU v nastudování dvou soudobých oper Falstaff skladatele Jiřího Najvara a Neznámá Daniela Šimka. 

bottom of page